Nemokamos krūtų mamografinės patikros programa

Krūtų mamografinis tyrimas skirtas ankstyvai krūtų vėžio diagnostikai. Nemokamai atliekamas vieną kartą per 2 metus 50 – 69 metų moterims, turinčioms šeimos gydytojo siuntimą (taip pat ne mūsų šeimos klinikos pacientėms). Krūties vėžys yra dažniausia moterų onkologinė liga. Lietuvoje dažniausiai diagnozuojama 45-69 metų amžiaus grupėje. Nėra žinoma kaip išvengti šios ligos, todėl labai svarbu ją diagnozuoti kuo anksčiau. Ankstyva diagnostika, laiku pradėtas gydymas yra labai svarbus, siekiant gerų gydymo rezultatų. Vienas svarbiausių būdų anksti nustatyti krūties vėžį – mamografija. Mamografinis tyrimas leidžia aptikti mažus, klinikinio tyrimo metu neapčiuopiamus pakitimus.

Kaip moteris turi pasirengti mamografiniam tyrimui?
Kaip ir bet kuris kitas rentgenologinis tyrimas, mamografija neatliekama nėštumo metu. Taip pat tyrimas netinkamas labai jaunoms moterims, kurių krūtų liaukinis audinys tankus, blogai praleidžia rentgeno spindulius. Del tos pačios priežasties tyrimas neatliekamas ir prieš menstruacijas, geriausia mamografiją atlikti pirmą savaitę po jų. Prieš tyrimą rekomenduojama nesinaudoti talku ar kitomis dezodoruojančiomis priemonėmis (nesitepti ar nesipurkšti pažastų), kadangi tai matoma mamogramose ir gali imituoti vėžiui budingus pakitimus – mikrokalcinatus.

Ar mamografija gali pakenkti?
Tyrimo metu krūtis lengvai suspaudžiama tarp plokštelių. Nėra duomenų, kad krūties suspaudimas mamografinio tyrimo metu pakenktų krūties audiniams ar būtų priežastis vėžiui atsirasti. Prispaudimas tyrimo metu kontroliuojamas automatiškai. Radiacijos kiekis, veikiantis pacientę yra mažas ir neskatina navikų augimo. Mūsų klinikos šiuolaikinis mamografas atitinka visus radiacinės saugos reikalavimus.

Kiek patikimas šis metodas?
Visose išsivysčiusiose šalyse yra įgyvendintos profilaktinio krūtų tikrinimo programos. Visoms moterims nuo 40 metų yra atliekami privalomi krūtų tyrimai, net ir toms, kurios neišsako jokių skundų, nečiuopia jokių pakitimų. Šis amžius pasirinktas dėl to, kad kaip minėta, dauguma sergančių šia liga yra virš 45 metų amžiaus. O kol navikas iš vienos lastelės išauga iki 1 cm. ir tampa čiuopiamas praeina 3-5 metai. Ypatingą dėmesi turi atkreipti tos moterys, kurių giminėje buvo krūties vėžio atvejų (sirgo mama, močiutė, sesuo ir t.t.). Joms mamografinį tyrimą galima atlikti net ir 5 metais anksčiau, nei jos giminaitei buvo nustatyta ši diagnozė. Be to šį tyrimą BŪTINA ATLIKTI IR PRIEŠ PRADEDANT PAKAITINĘ HORMONŲ TERAPIJĄ. Mamografinio tyrimo tikslumas 85-95 %.

Kur kreiptis dėl mamografinio patikrinimo?
Prašome kreiptis į registratūrą, užpildyti informaciį pranešimą. Mamografinis tyrimas atliekas Šiaulių, Klaipėdos gydymo įstaigose prieš tai iš anksto užsiregistravus (telefoną gausite reigistratūroje).