Naujienos

Europos Sąjunga – Akmenės krašto geroveiesparama

Teiks echoskopijos paslaugą

 

Sveikatos apsaugos ministerija pritarė UAB „Antano Lizdenio sveikatos centras“ projektui „Reumatologinės pagalbos gerinimas Akmenės ir aplinkinių rajonų gyventojams“ ir skyrė jam finansavimą Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. Projektas atitiko Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioritetą „Viešųjų paslaugų kokybė ir prieinamumas: sveikatos, švietimo ir socialinė infrastruktūra“. Sutartis jau pasirašyta, šiuo metu atliekamos pirkimų procedūros. Paprasčiau tariant, A. Lizdenio sveikatos centras pirks modernų daugiafunkcinį echoskopijos aparatą. Kalbant apie medicinos įrangą, irgi galioja principas „pagal kokybę ir kaina“. Aparatas brangus, kainuojantis 250 tūkst. litų. Pats sveikatos centras mokės 20 proc. jo vertės.

– Tai buvo pirmas kvietimas privačioms medicinos įstaigoms teikti projektus aparatūrai įsigyti arba patalpų remontui. Kadangi jau anksčiau esame įgyvendinę projektą, kuriuo praplėtėme ir atnaujinome patalpas bei įsigijome priemonių naujoms darbo vietoms, dabar galėjome pretenduoti tik į medicinos įrangą,-sako centro vadovas Antanas Lizdenis.

Kuo šis projektas reikšmingas Akmenės ir aplinkinių rajonų gyventojams? Tuo, kad atokaus šio krašto gyventojams nebereikės taip dažnai važiuoti į Šiaulius ar tolimesnius miestus. Echoskopas ultragarsu peršviečia raumenis, sąnarius, gydytojas prireikus gali matyti ir širdį, kitus vidaus organus, aparatu galės naudotis ir ginekologai, urologai. Ultragarsas – ne rentgenas, jis nekenksmingas sveikatai.

Suprantama, kad galėtų dirbti su echoskopu, centro gydytojai turės baigti specialius kursus, pirmasis juos Vilniaus universitete baigė pats centro vadovas A. Lizdenis, įsigydamas echoskopuotojo licenciją.

– Projektų konkurse dalyvavo nemažai privačių gydymo įstaigų, kol kas iš 70 paraiškų tik 31 gavo finansavimą. Pagal vertinimo kriterijus mes buvome septinti, – džiaugiasi įstaigos vadovas. – Vertinant projektus, atsižvelgta ir į aptarnaujamą zoną, ir į pačios įstaigos patirtį. Mūsų regione nemažai ligonių skundžiasi reumato ligomis, dėl to patiria nuostolių ir valstybė, nes sutrinka žmogaus darbingumas, prireikia reabilitacinio gydymo.

Pats A. Lizdenis jau 25 metų gydo reumato atmainas ir įsitikino, kad operatyvus ligos nustatymas padeda greičiau ją įveikti. Tačiau ir labai patyręs gydytojas nėra aiškiaregis, kai pacientas skundžiasi, jog čia ar ten skauda, reikia pamatyti skaudamoje vietoje įvykusius patologinius pakitimus, dar geriau – nuolat sekti ligos raidą. Ateityje būtų galima sukaupti duomenis apie visų ar bent daugumos centre besigydančių gyventojų organizmo būklę ir sekti organizmo pakitimų tendencijas.

Projekto lėšomis sukurtos paslaugos naudą pirmiausia pajus patys gyventojai. Pasak centro vadovo gydytojo A. Lizdenio, dabar tik pilvo echoskopiją galima atlikti Naujosios Akmenės ligoninėje, o skydliaukės echoskopija atliekama Šiauliuose, sąnarių – tik Kaune ir Vilniuje. Vadinasi, bus sutaupoma ir ligonių laiko bei lėšų.

Kad pavyko parengti argumentuotą projektą ir jį „apginti“, daug lėmė pačios gydymo įstaigos patirtis. Prieš keletą metų A. Lizdenio sveikatos centras jau įgyvendino ES fondų paremtą projektą, jį pats centro vadovas ir administravo. Dabar centre dirba 20 specialistų, tarp jų 10 gydytojų.

Gydytojas A. Lizdenis įsitikinęs, kad naujoji paslauga bus naudinga ir aplinkinių rajonų gyventojams, tarkim, iš Žagarės ar Laižuvos patogiau važiuoti į Naująją Akmenę, negu į didmiesčius, kur tenka laukti eilėse.

Dabar eilė Ligonių kasoms, su kuriomis deramasi, kad A. Lizdenio sveikatos centre teikiamos echoskopijos paslaugos būti apmokamos Ligonių kasų. Tuomet jos pacientams nekainuos. Tokios tvarkos, pasak centro vadovo, galima tikėtis nuo ateinančių metų. Gal taip bus bent dalimi kompensuojama skriauda, kurią rajono visuomenė patyrė uždarius du skyrius Naujosios Akmenės ligoninėje.

Gydytojas Antanas Lizdenis įsitikinęs, kad platus echoskopijos paslaugų spektras bus naudingas daugeliui šio krašto gyventojų.
Mindaugas LIUTKUS