Nemokamas gimdos kaklelio onkocitologinis tyrimas

Kas yra gimdos kaklelio vėžys ir kaip ši liga siejama su ŽPV?

Gimdos kaklelio vėžys yra viena iš svarbesnių moterų reprodukcinės sveikatos problemų. Lietuva pagal mirtingumą nuo šios ligos yra antra Rytų ir Centrinėje Europoje (pirma – Rumunija) ir pirma ES šalyse. 99% gimdos kaklelio vėžio atvejų sukeliami žmogaus papilomos viruso, kuris perduodamas lytiniu keliu. Didelis mirtingumas rodo, kad gimdos kaklelio vėžys diagnozuojamas vėlai, todėl labai svarbu anksti nustatyti gimdos kaklelio vėžio pakitimus ir pradėti reikalingą gydymą. Dažniausiai gimdos kaklelio vėžiu serga 30 – 60 metų amžiaus moterys. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad gerai organizuota moterų patikra dėl gimdos kaklelio vėžio sumažina moterų mirtingumą iki 90% . ŽPV plinta lytiniu keliu(1954m.), motina perduoda vaisiui, virusas mažas 52-55nm, turi DNR,bet neturi apvalkalo, klinikinė eiga gali būti latentinė arba pasireikš matomais pakitimais – karpomis (5 proc) arba vėžiu. Paplitimas iki galo nežinomas. Virusas iš organizmo gali pasišalinti (92proc.) per 1-2 metus, priklausomai nuo imuninės sistemos.

Kaip išvengti šios ligos?

Yra skiriamos trys gimdos kaklelio vėžio prevencijos rūšys:
• Pirminė (sveikos gyvensenos nuostatų formavimas, atsparumo žalingiems įpročiams ugdymas)
• Antrinė (įtaka rizikos grupėms)
• Tretinė (ligonių išaiškinimas ir gydymas)

Vėžiu nesusergama per vieną dieną. Pakitimai gimdos kaklelio audiniuose atsiranda per keletą metų. Todėl profilaktinis, laiku atliktas citologinis tyrimas padeda nustatyti ląstelių pakitimus, o tai leidžia laiku imtis gydymo. Labai svarbu tai, kad moterys žinotų, kad gimdos kaklelio vėžio galima išvengti. Tiesiog reikia rūpintis savo lytiniu gyvenimu ir sveikata. Pagrindinės prevencinės gimdos kaklelio vėžio priemonės – saugesnis vyrų ir moterų lytinis gyvenimas, prezervatyvo naudojimas, ir savalaikis pasitikrinimas pas gydytoją.

Kviečiame

Moterys nuo 25 iki 60 metų amžiaus profilaktiškai tikrinamos dėl gimdos kaklelio vėžio atliekant onkocitologinį ištyrimą. Tyrimas atliekamas nemokamai kartą per 3 metus. Moterys , kurios dar nepasitikrino prašome kreiptis į registratūrą, užpildyti informacinį pranešimą ir užsiregistruoti ginekologo apžiūrai.